Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Hypofýza


Hypofýza je uložena v tureckém sedle kosti klínové.

Skládá se ze dvou části rozdílného fylogenetického původu:

  • Neurohypofýza pochází z výchlipky nervové tkáně a skladují se v ní hormony vytvářené hypothalamickými jádry – vazopresin (ADH) a oxytocin.
  • Adenohypofýza je ektodermového původu, její tkáň pochází z Ratkeho výchlipky orofaryngu.

Hypofyzární stopka zajišťuje komunikaci mezi hypothalamem a hypofýzou. V pubertě a v těhotenství se hypofýza může až dvojnásobně zvětšit. Před hypofýzou se nachází zkřížení optických nervů, chiasma optikum, proto také při zvětšení hypofýzy může dojít k útlaku zrakové dráhy a k poruchám zraku a zúžení zorného pole.

Komunikace mezi hypothalamem a adenohypofýzou je realizována prostřednictvím portálního systému kapilár. Cévy primární kapilární pleteně zásobující hypothalamus se spojují, procházejí stopkou a v okolí adenohypofýzy se opět větví na sekundární kapilární pleteň. Krev přicházející do hypofýzy je tak bohatší na hypothalamické hormony. Uvolňování hormonů adenohypofýzy je regulováno prostřednictvím hypothalamických liberinů a statinů.

V adenohypofýze se nacházejí následující typy endokrinních buněk:

  • Laktotropní buňky secernují prolaktin (PRL), který po porodu stimuluje laktaci, v těhotenství připravuje spolu s estrogeny a progesteronem mléčnou žlázu ke kojení. U mužů působí jako vedlejší růstový faktor pro prostatu.
  • Somatotropní buňky vytvářejí růstový hormon (GH, STH).
  • Kortikotropní buňky produkují adrenokortikotropin (ACTH), který kontroluje množství kortizolu uvolňovaného nadledvinami, dále melanocyty stimulující hormony a beta endorfin.
  • Tyreotropní buňky produkují tyreotropní hormon (TSH), jenž ovlivňuje štítnou žlázu a zvyšuje v ní tvorbu tyroidálních hormonů. Ty kontrolují metabolismus, přeměnu energie, růst a vývoj a také aktivitu nervového systému.
  • Gonadotropní buňky secernují luteinizační hormon (LH), který reguluje hladinu testosteronu a estrogenu, a folikuly stimulující hormon (FSH), který zahajuje zrání spermií u mužů, u žen stimuluje vaječníky k ovulaci. Společná činnost LH a FSH zajišťuje normální funkci vaječníků a varlat.

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: