Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Hypofunkce hypofýzy neboli hypopituitarismus


Hypopituitarismus je typický nízkou hladinou hypofyzárních hormonů. Ta se nezvýší ani po injekci příslušného hypothalamického liberinu.

Nedostatečná sekrece často postihuje všechny hypofyzární hormony naráz. Takovýto stav se nazývá panhypopituitarismus a jeho symptomy jsou odvozeny od snížené funkce periferních žláz, které jsou hypofyzárními tropními hormony řízeny.

Příčinou nedostatku určitého hypofyzárního hormonu může být porucha hypothalamu, nebo také adenom hypofýzy, který není endokrinně aktivní nebo je zdrojem jednoho hormonu a svým růstem utlačuje buňky produkující ostatní hypofyzární hormony.

Úrazy, při kterých je hypofýza poškozena, nebo když dojde k její ischemii či hemoragii, mohou způsobit náhlý hypopituitarismus. Ten ohrožuje organismus především nedostatkem ACTH a vazopresinu.

Po porodu se může objevit Sheenanův syndrom. Jde o panhypopituitarismus způsobený nekrózou hypofýzy, která v těhotenství hypertrofovala a po porodu, následkem hypotenze, nebyla dostatečně zásobena kyslíkem.

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: