Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Příštítná tělíska


Čtyři příštítná tělíska se nacházejí na dorzální ploše štítné žlázy, na jejím horním a dolním pólu. Mohou však být ektopicky uložena i na jiných místech v mediastinu, jejich počet bývá také často variabilní.

Hlavní buňky produkují v závislosti na koncentraci ionizovaného kalcia parathormon (PTH). Normální hladina plasmatického kalcia je 1,1 – 1,2 mmol/l, při poklesu této koncentrace se produkce parathormonu může zvýšit během několika sekund až dvojnásobně, při dlouhodobějším poklesu Ca2+ se sekrece dále zvyšuje.

Parathormon působí na buňky následujících tkání:

  • V ledvinách snižuje ztráty kalcia močí. Jeho účinky na buňky distálních tubulů a vzestupné části Henleovy kličky mají za následek zvýšení reabsorpce kalcia a snížení reabsorpce fosfátů. Dlouhodobější působení PTH zvyšuje tvorbu vitaminu D3.
  • V kostech PTH zvyšuje aktivitu osteoklastů, které resorbují kostní tkáň a působí její demineralizaci.
  • Ve sliznici tenkého střeva PTH vede částečně i vlivem vitaminu D3 ke zvýšené absorpci Ca 2+ a fosfátů.

Sekrece parathormonu může být zvýšená (hyperparatyreóza), nebo naopak snížená (hypoparatyreóza). Chronická hypokalcemie stimuluje produkci parathormonu a působí sekundární hyperparatyreózu. Naopak vysoká hladina Ca2+ produkci parathormonu tlumí.

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: