Hyperfunkce hypofýzy neboli hyperpituitarismus
Nejčastější příčinou jsou benigní nádory – adenomy.
Může však být také způsobena nádory maligními, zánětlivými procesy (sarkoidózou, tuberkulózou) nebo o zvýšenou tvorbou hypothalamických liberinů.
Sekrece prolaktinu je regulována prostřednictvím dopaminu, který se do hypofýzy dostává portálním systémem. Při přerušení tohoto spojení se tvorba prolaktinu zesílí. Stejný následek mohou mít také léky blokující tvorbu dopaminu nebo dopaminové receptory.
Adenomy hypofýzy mají symptomatologii závislou na tom, z jaké buněčné linie adenom pochází. Jde-li o zmnožení buňky, která nebyla endokrinně aktivní, nemusí mít ani adenom endokrinní příznaky. Svým růstem však působí útlak okolí, také se může objevit snížení endokrinních funkcí – hypopituitSymptomy
Poloha hypofýzy je zodpovědná za rozvoj určitých klinických symptomů.
Objevují se:
- Poruchy zraku – zvětšení hypofýzy vyvolá útlak optických nervů, což se projeví jako oboustranné zúžení zrakového pole (bitemporální hemianopsie); při dalším růstu může defekt progredovat až k tunelovému vidění, nebo dokonce k amauróze
- Bolesti hlavy způsobené rozpínáním pouzdra adenohypofýzy
- Epilepsie lokalizovaná v temporálních lalocích
- Rinorea (vytékání mozkomíšního moku nosem) je způsobena progresí nádoru a narušením stropu nosní dutiny
- Poruchy okohybných nervů
Nádor hypofýzy produkující růstový hormon
Sekrece GH je řízena hypothalamickým somatoliberinem a somatostatinem, které jsou uvolňovány v pulsech. Proto je i růstový hormon uvolňován ve vlnách, které se objevují zejména ve spánku, při stresu a při fyzické zátěži. Je-li však růstový hormon secernován adenomem, mizí pulsní charakter a sekrece je kontinuální.Gigantismus vzniká v případě, že se adenom objeví ještě před pubertou nebo během puberty, kdy není ukončen růst organismu a dosud perzistují růstové chrupavky.
Akromegalie vzniká tehdy, když se adenom secernující růstový hormon objeví až po uzavření růstových zón kostí. Růstový hormon působí přímo na tkáně, ale také prostřednictvím IGF-1 (inzulinu podobný faktor), jehož tvorbu zvyšuje. Charakteristické změny, tedy zvětšení akrálních částí končetin, rukou i nohou, makroglosie a zhrubění hlasu, mohou nastupovat plíživě a nemusí být zpočátku pozorovány. Nemocný je ohrožen zejména hypertenzí, kardiomegalií, kardiomyopatií a následným srdečním selháním.
Nádor hypofýzy produkující ACTH
Zvýšená hladina glukokortikoidů, androgenů a mineralokortikoidů je charakteristická pro Cushingův syndrom. Je-li za tento stav zodpovědný adenom hypofýzy produkující ACTH, hovoříme o centrálním hyperkortikalismu nebo také o Cushingově nemoci. ACTH stimuluje produkci hormonů kůry nadledvin. Při zvýšené tvorbě ACTH se může projevit i jeho vliv na melanocyty stimulující hormony, což má za následek zvýšenou pigmentaci.