Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Hypofunkce štítné žlázy


Při hypotyreóze jsou nedostatečně produkovány tyroidální hormony.

Důsledkem je:

  • zpomalení metabolismu
  • snížená produkce tepla
  • zpomalení růstu kostí
  • hyperlipidemie
  • poruchy vývoje CNS
  • kardiomyopatie

Chronický hypotyroidismus má několik příčin, jednou z nejčastějších (zejména v dřívějších dobách, ale i v současnosti v některých rozvojových zemích) je nedostatek jodu.

Ve vyspělých zemích je ale příčinu hypotyroidismu nutno hledat jinde, nejčastějším onemocněním je Hashimotova tyroiditida, autoimunitní proces.

Dalším důvodem hypofunkce štítném žlázy může být nedostatek hormonů hypofýzy a hypothalamu. Hypotyroidismus také může být vrozený – autosomálně recesivně dědičný.

Kretenismus je hypotyreóza, která se vyskytuje u plodu v děloze, kojenců i malých dětí. Je důsledkem nedostatku jodu v potravě, který je potřebný pro syntézu hormonů štítné žlázy. Ty jsou pro správný vývoj a funkci nervového systému nezbytné. Chybí-li, může se objevit u poškozených dětí mentální retardace, poruchy růstu i vývoje kostí. Symptomy závisí na tom, ve kterém stadiu vývoje se nedostatek hormonů štítné žlázy objeví.

Myxedém se vyskytuje u starších dětí a dospělých. Nedostatek hormonů štítné žlázy působí po ukončení vývoje centrálního nervového systému zpomalení jeho funkcí a snížení intelektuálních schopností. Typická je i únava, apatie a také edém. V podkoží se ukládají proteoglykany, kůže je chladná, bledá a těstovitě oteklá.

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: