Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Hyperfunkce štítné žlázy


Hypertyreóza je stav, kdy je hladina hormonů štítné žlázy zvýšena kvůli její hyperfunkci.

Pokud je hladina hormonů zvýšena v důsledku nadměrného uvolňování hormonů z eufunkční tyroidey (například kvůli jejímu poškození u Hashimotovy tyreoiditidy), mluvíme o tyreotoxikóze.

Příčiny:

Nejčastější příčinou hypertyreózy je nadprodukce hormonů, dále mohou být na vině poruchy parenchymu štítné žlázy a také iatrogenní vlivy – podávání exogenních hormonů.

Důsledky obou stavů jsou stejné.

Vysoká hladina hormonů štítné žlázy (nebo zvýšené citlivosti tkání k nim) způsobí hypermetabolický stav:

  • zvýšení aktivity sympatického nervového systému
  • zvýšení bazálního metabolismu
  • ovlivnění kardiovaskulárního systému, tachykardie, arytmie, fibrilace
  • respirační systém – snížení vitální kapacity plic
  • nervosvalový systém – třes, hyperaktivita
  • emoční labilita, snížení koncentrace, nespavost
  • trávicí systém – zvýšení motility
  • kostní tkáň – zvýšená resorpce – osteoporóza
  • metabolické změny – zvýšená glukoneogeneze, zvýšená resorpce glukózy
  • reprodukční systém: u žen se objevuje oligomenorea, snížená fertilita až infertilita; u mužů impotence

Diagnóza

– využívají se laboratorní testy.

U primární hypertyreózy je zvýšena hladina volného T4, hladina TSH je naopak snížena (u pacientů s hypertyreózou vzniklou na podkladě poruch hypotalamu nebo hypofýzy však bývá hladina TSH zvýšena). K odlišení primární a sekundární hypertyreózy lze použít TRH stimulační test. Následuje-li po podání TRH vzestup hladiny TSH, lze sekundární hypertyreózu vyloučit. Ta se však vyskytuje vzácně.

Nejčastěji se vyskytujícím onemocněním je Gravesova-Basedowova nemoc, která tvoří asi 85 % všech hypertyreóz. Trpěla jí například i partnerka V. I. Lenina Naděžda Krupská. Choroba je charakteristická zvýšenou činností štítné žlázy a také exoftalmem. Jde o nemoc, která vzniká na autoimunitním podkladě a má těsný vztah k haplotypům HLA-B8 a HLA-DR3. Autoprotilátky atakují TSH receptory, po jejich navázání je stimulována adenylátcykláza, což vede k zvýšení intracelulární hladiny cAMP. U Gravesovy-Basedowovy choroby je také pravděpodobný výskyt dalších autoimunitních nemocí, například diabetu prvního typu., Addisonovy nemoci, SLE.

Dalším příkladem může být toxický adenom štítné žlázy, který vzniká nejčastěji z folikulárních buněk. Jeho příčinou je porucha funkce receptoru pro TSH, který po vazbě na alfa podjednotku G-proteinu vyvolá zvýšenou tvorbu adenylátcyklázy. Zvýšená hladina cAMP následně aktivuje geny, které jsou zodpovědné za tvorbu hormonů štítné žlázy. U adenomu štítné žlázy dochází k napodobení nadbytku TSH v organismu (také je stimulována tvorba hormonů štítné žlázy prostřednictvím adenylátcyklázy).

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: