Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Aktuálně na ES


HbA1C vhodný ke screeningu diabetu

HbA1C vhodný ke screeningu diabetu

Glykovaný hemoglobin HbA1C, používaný ke kontrole léčby diabetu, může mít v budoucnu zřejmě ještě další využití. Naznačuje to výsledek konsensu endokrinologů, patologů a internistů vycházející z dosavadních studií na toto téma. Podrobnější informace jsou publikovány v červencovém vydání časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Podle konsensu, o němž informoval doktor Christopher Saudek z Johns Hopkins University School of Medicine a Johns Hopkins Comprehensive Diabetes Center v Baltimoru (USA), bude pomocí HbA1C možno vyhledávat potenciální diabetiky. Doktor Saudek vysvětluje, že orální glukózový toleranční test používaný k detekci diabetu vyžaduje několikahodinové lačnění a pouze mírnou fyzickou aktivitu, jinak mohou být jeho výsledky zkreslené požitou potravou a fyzickou zátěží.

Naproti tomu hladina HbA1C mapuje metabolismus glukózy v dlouhodobějším časovém měřítku a jeho množství může být zvýšené i při normálních hladinách glukózy. Vyhodnocení HbA1C navíc nevyžaduje lačnění a výše HbA1C není ovlivněna krátkodobými výkyvy v dietě a tělesné zátěži.

HbA1C by měl být jednou používán jako hlavní metoda screeningu diabetu, a to zejména u pacientů, u nichž je zvýšené riziko tohoto onemocnění. Pokud naměřená hodnota HbA1C dosáhne či překročí 6 %, je podle konsensu vyšší riziko vzniku diabetu, a takový pacient by měl být vyšetřen podrobněji. Překročí-li hodnota HbA1C 6,5 %, jedná se s největší pravděpodobností o diabetes. Toto zjištění je poté potřeba ověřit klasickými testy.

(zak)

Zdroj: Panel Recommends Using HbA1C to Screen for Diabetes. Johns Hopkins Medical Institutions. JCME July 2008.

Archiv starších novinek

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete: