Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Endokrinní systém


Regulace

Složitý systém, jakým naše tělo bezesporu je, vyžaduje, aby byl dokonale řízen.

Naše tělo si můžeme představit jako velkou továrnu, ve které musí být všechny stroje pečlivě nastaveny a seřízeny. Aby všechno klapalo, musí být řízen přísun paliva i odvod výrobků, které byly v továrně zpracovány. Víme, že i stroje, které spolu zdánlivě nesouvisí, ovlivňují funkci celého zbytku továrny. Management továrny také musí počítat s tím, že se mohou změnit vnější podmínky, například dodavatelé poskytnou menší množství surovin, odběratelé zvýší požadavky, může vypuknout velká krize, která provoz celé továrny ochromí. Je-li však v čele podniku schopný ředitel, dokáže celou továrnu řídit tak, že vše probíhá hladce a všechny problémy se podaří vyřešit.

V našem těle však tento princip platí ještě daleko výrazněji. Můžeme donekonečna žasnout nad tím, jak dokonale jsou jednotlivé systémy v našem těle propojeny, jak se navzájem ovlivňují a jak je jakákoliv nevyrovnanost a nepřesnost navrácena zpátky k normálu složitými mechanismy.

Naše tělo je řízeno prostřednictvím dvou systémů – nervového systému a systému žláz s vnitřní sekrecí.

Nervový systém je z vývojového hlediska mladší, působí také rychleji. Účinky systému žláz s vnitřní sekrecí se projeví pomaleji, jsou však dlouhodobější. Oba dva řídící systémy spolu vzájemně komunikují a ovlivňují se, některé děje v našem organismu jsou ovládány převážně prostřednictvím jednoho, jiné prostřednictvím druhého systému.

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4405] Ano, ale jen u někoho.
 
[1935] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[2994] Ne.
 
[2395]
Starší ankety