Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Pohlavní žlázy


Gonády, párové pohlavní žlázy, mají dvojí působnost. Zastávají rozmnožovací funkce a jsou nezbytné pro vyzrávání zárodečných buněk, zároveň jsou však endokrinními žlázami, které produkují mužské a ženské pohlavní hormony.

Varlata (testes), mužské pohlavní žlázy

Varlata jsou párové žlázy uložené v šourku, jež produkují testosteron. Jde o hormon nezbytný ke správnému vývoji chlapeckého těla a k rozvoji sekundárních pohlavních znaků. V pubertě, kdy se chlapec mění v muže, se testosteron také podílí na probíhajících tělesných změnách.

Je zodpovědný za:

  • růst penisu a varlat.
  • růst vousů a ochlupení ohanbí.
  • mutování a prohloubení hlasu.
  • nárůst svalové hmoty i síly, a také za vyšší vzrůst.

V dospělosti testosteron pomáhá udržet libido (chuť k sexu), je podstatný pro vyzrávání spermií. Také udržuje mužský typ ochlupení, svalovou a kostní hmotu.

Rakovina varlat je nejčastější formou rakoviny u mužů ve věku 15–25 let. Léčba někdy vyžaduje chirurgické odstranění jednoho nebo i obou varlat. Výsledné snížení nebo úplná absence testosteronu může vyústit v nedostatek sexuální touhy, impotenci a další příznaky.

Vaječníky (ovaria), ženské pohlavní žlázy

Dvěma nejdůležitějšími hormony párových pohlavních žláz – vaječníků – jsou estrogen a progesteron. Tyto hormony jsou zodpovědné za rozvoj a udržování ženských rysů i za průběh těhotenství.

Spolu s hormony hypofýzy (FH a LSH) také kontrolují menstruační cyklus.

Vaječníky rovněž vytvářejí protein zvaný inhibin, který zabraňuje uvolnění folikuly stimulujícího hormonu z hypofýzy a pomáhá kontrolovat vývoj vajíčka. Kolem padesáti let věku přestávají vaječníky uvolňovat vajíčka a menstruační cyklus pomalu vymizí. Tento stav se nazývá přechod neboli menopauza. Menopauza není nemoc, je to přirozená součást procesu stárnutí ženy. Někdy však také nastává i dříve v případě, kdy byly vaječníky chirurgicky odstraněny. Ztráta funkce vaječníků způsobí snížení estrogenů v krvi. Pak se mohou objevit typické příznaky, jako jsou návaly horka, ztenčení a vysychání poševní sliznice, nepravidelná menstruace, změny nálady a lehké deprese, řídnutí kostí (osteoporóza).

Stav zvaný syndrom polycystických ovarií (PCOS) je způsoben nadbytkem estrogenů a mužských pohlavních hormonů u žen. Tento stav může ovlivnit menstruační cyklus, plodnost i hladiny hormonů, stejně tak jako může způsobit akné, růst vousů a výskyt mužských rysů u žen.

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4533] Ano, ale jen u někoho.
 
[2048] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[3219] Ne.
 
[2517]
Starší ankety