Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Štítná žláza


Štítná žláza hraje v systému žláz s vnitřní sekrecí nezanedbatelnou roli. Vyrábí totiž hormony, které ovlivňují rychlost látkové přeměny a zvyšují spotřebu kyslíku. Také působí na růst a vývoj. Pro svoji správnou funkci potřebuje štítná žláza jod. Ten je nutný pro to, aby se mohly vytvořit hormony tyroxin a trijodtyronin. V rozvojových zemích (v minulosti tomu bylo tak i na našem území) se v některých oblastech, kde je jodu nedostatek, vyskytuje zvětšení štítné žlázy – vole neboli struma.

Stavba

Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, těsně pod ohryzkem. Skládá se ze dvou laloků, pravého a levého, které jsou spojeny střední, spojovací částí. Žláza je obalena vazivovým pouzdrem, které kryje jednotlivé lalůčky, oddělené vazivovými přepážkami. Lalůčky se skládají z kulovitých váčků, stěnu těchto váčků vystýlají buňky nazývané folikulární. Folikulární buňky vychytávají jod, který koluje v krvi. Uvnitř váčků jsou skladovány hormony štítné žlázy. Nachází se zde gelovitá hmota, v níž je protein tyreoglobulin, na který jsou navázány hormony štítné žlázy.

Ve štítné žláze jsou také buňky, které produkují kalcitonin – hormon, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Kalcitonin podporuje ukládání vápníku do kostí a zpevňuje je.

Mikroskopicky si můžeme stavbu štítné žlázy představit jako celou řadu gelovitých kuliček spojených mezibuněčným vazivem a obalenou pouzdrem.

Látková přeměna neboli metabolismus

Metabolismus zahrnuje veškeré přeměny látek i energie, které se odehrávají v organismu (v našem případě v lidském těle). Látky vstupují do těla ve formě živin, jsou zpracovávány, energie z nich je využívána a zároveň jsou vylučovány odpadní látky. Mezi základní chemické přeměny, na kterých přímo závisí růst a život organismu, patří metabolismus bílkovin, tuků a cukrů.

Jak štítná žláza funguje

Štítná žláza je důležitá zejména proto, že určuje, jak rychle naše tělo spaluje energii. Také ovlivňuje citlivost těla k jiným hormonům, růst a vývoj, a činnost nervového systému. Činnost štítné žlázy však musí také být regulována.

Je řízena prostřednictvím hormonů:

  • hypothalamu (ten vytváří TRH – tyreotropin stimulující hormon)
  • hypofýzy (zde je produkován TSH – tyreotropin).

Hormony hypothalamu vyvolají uvolnění tyreotropinu z hypofýzy a ten se pak naváže na buňky štítné žlázy. Prostřednictvím dějů na buněčné membráně přiměje hormon TSH buňky štítné žlázy, aby vychytávaly jod, který koluje v krvi.

Štítná žláza tedy hraje důležitou roli v ovlivňování rychlosti látkové přeměny a také účinku ostatních hormonů. Systém žláz s vnitřní sekrecí je provázaný komplex, ve kterém jedna veličina ovlivňuje ostatní. Vztahy mezi jednotlivými žlázami jsou velmi složité, vše směřuje k tomu, aby v těle panovaly ideální podmínky, a to i za méně obvyklých stresových a náročných situací.

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4980] Ano, ale jen u někoho.
 
[2300] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[3558] Ne.
 
[3066]
Starší ankety