Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Hypothalamus


Hypothalamus je část mozku, která je uložena přibližně mezi ušima. Nachází se přímo nad hypofýzou. Uvolňuje hormony, které spouštějí a pozastavují uvolňování hormonů hypofýzy. Hypothalamus kontroluje uvolňování hormonů hypofýzy do krve prostřednictvím několika "propouštěcích hormonů".

Mezi ně patří následující hormony:

  • Somatotropin stimulující hormon (GHRH).
  • Tyreotropin uvolňující hormon (TRH).
  • Kortikotropin uvolňující hormon (CRH).
  • Gonadotropin uvolňující hormon (GnRH) řídí hypofýzu při vydávání luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH), které jsou důležité pro normální průběh puberty a menstruace.
  • Prolaktin inhibující hormon (PIH) neboli dopamin.
  • Somatostatin (GHIH).

Negativní zpětná vazba

Jedním z nejvýznamnějších rysů endokrinního systému je jeho regulace negativní zpětnou vazbou. Řízení některých endokrinních žláz probíhá na více úrovních, nadřazenými orgány jsou hypothalamus a hypofýza .

Tato mozková centra ovlivňují to, kolik hormonu do krve jim podřízené periferní žlázy uvolňují. Když tyto nadřazené žlázy dostanou zprávu, že je hladina hormonu v krvi dostatečně vysoká, sníží svou aktivitu. Je-li hormonu v krvi naopak příliš málo, nadřazené žlázy stimulují jeho tvorbu a uvolňování.

Příkladem zpětné vazby může být řízení hormonů štítné žlázy. V hypothalamu je vytvářen hormon TRH (tyreotropin uvolňující hormon), který v hypofýze působí na uvolňování TSH (tyreotropní hormon); ten dále působí na štítnou žlázu tak, aby vypouštěla do krve hormon tyroxin. Když je v krvi tyroxinu dostatek, dá hypothalamu i hypofýze zpětnovazebně signál, který způsobí pokles v sekreci TRH i TSH. Tento princip negativní zpětné vazby se kromě štítné žlázy uplatňuje i v jiných endokrinních žlázách.

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4532] Ano, ale jen u někoho.
 
[2047] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[3218] Ne.
 
[2516]
Starší ankety