Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Aktuálně na ES


Nemoci hypofýzy

Nemoci hypofýzy Podvěsek mozkový  - hypofýza  - je hlavní žlázou endokrinního sytému, neboť produkcí vlastních hormonů reguluje funkce ostatních orgánů. V mozku leží v oblasti nazývané sella turcica, tedy v jamce kostí klínové, kde je v blízkém kontaktu s očními nervy a mozkovými cévami. Skládá se ze dvou laloků: předního (adenohypofýza) a zadního (neurohypofýza).

Příznaky onemocnění

Základní příznaky onemocnění hypofýzy vyplývají ze snížené nebo zvýšené produkce hormonů žlázou. Bezprostředně je ovlivněn růst, sexuální vývoj nebo hmotnost. Dalšími symptomy jsou potíže s viděním, bolesti hlavy, slabost, zvracení, zvýšený příjem tekutin nebo časté močení, mentální retardace, bolesti břicha.

Příčiny nemocí hypofýzy

Nejčastější příčinou jsou benigní nádory (adenomy), které tvoří nadměrné množství hormonů. Podle typu buněk, z kterých je adenom složen, se rozdělují do několika skupin.

  • Prolaktinom je běžný nádor, který vzhledem k nadprodukci prolaktinu vede k sekreci z prsu, ale někdy také k neplodnosti.
  • Akromegalii/gigantismus způsobují adenomy s nadprodukcí růstového hormonu.
  • Cushingova nemoc je provázena adenomem tvořícím ve zvýšené míře hormon ACTH.

Někdy je hypofýza kvůli patologickému procesu neaktivní a hormony pak v těle chybí. K deficitu hormonů (hypopituitarismus) mohou vést nádory, které buď hormony netvoří vůbec, nebo žlázu utlačí natolik, že se hormony tvořit nemohou. Další příčinou jsou traumata, cévní mozkové příhody, ozáření.

Některé choroby vedou k infiltraci hypofýzy. Jde o systémová onemocnění, jako je sarkoidóza, histiocytóza X, hemochromatóza apod. K poškození hypofýzy mohou vést také záněty mozku. Mezi vrozené poruchy patří malformace a kongenitální defekty hypofýzy, kdy kus tkáně hypofýzy zcela chybí.

Pozornost je třeba věnovat všem příznakům, které onemocnění mohou doprovázet, a včas nemoc diagnostikovat. V současnosti existuje řada prostředků, kterými lze choroby účinně zvládnout. Vedle chirurgických výkonů je to především farmakologická úprava poruch hypofýzy.

(nes)Archiv starších novinek

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4679] Ano, ale jen u někoho.
 
[2084] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[3252] Ne.
 
[2853]
Starší ankety