Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Aktuálně na ES


Dlouhý cukr ukáže skutečný stav cukrovky

Dlouhý cukr ukáže skutečný stav cukrovky Překvapuje vás, že kromě cukru hnědého, bílého, moučkového, krystalového nebo kostkového může být také cukr dlouhý? Dlouhý cukr neboli glykovaný hemoglobin je výraz používaný při hodnocení úspěšnosti léčby cukrovky.

Cukrovka a cukr v krvi

Cukrovka je onemocnění, které se točí kolem inzulinu. O cukrovce mluvíme, pokud se ho netvoří dostatečné množství (cukrovka 1. typu), nebo buňky na inzulin neumí správě reagovat (diabetes 2. typu). Výsledkem je, že glukóza nemůže vstupovat do buněk, kde je dále zpracovávána, a zůstává v krvi. Lidský organismus se umí přebytečné glukózy zbavit, ale za cenu změny hospodaření s ostatními živinami a ovlivnění celkové látkové přeměny. Pokud vám lékař chce změřit glykemii, pak vězte, že chce zjistit, jaká je koncentrace glukózy ve vaší krvi.

Léčba diabetu

Diabetik se samozřejmě musí léčit, ať již injekčním podáváním inzulinu, nebo antidiabetickými přípravky. Užíváním léků nedojde k vyléčení cukrovky, ale ke kompenzaci diabetu, tedy k navození takového stavu, který by se měl blížit normálu a neměl by způsobovat náhlé změny glykemie. Zdravotní stav diabetika musí lékař pravidelně kontrolovat, a to zejména proto, aby mohl upravovat dávkování léků. Cukrovka je nemoc, jejíž léčba musí být velmi přesně vypočítaná. Pacientům škodí jak příliš vysoká, tak i nízká koncentrace cukru v krvi.

Probíhá léčba správně?

Lékař může zjistit okamžitý stav glykemie, toto vyšetření se většinou provádí při pravidelné kontrole nalačno. Je ale ovlivněno chováním pacienta v posledních několika dnech před kontrolou. Včas nasazená dieta srovná glykemii k normálu. Stav kompenzace diabetu v posledních 4 až 6 týdnech spolehlivě ukáže až vyšetření dlouhého cukru neboli glykovaného hemoglobinu. Jak to dlouhý cukr neboli glykovaný hemoglobin dokáže? V krvi se cukr váže na bílkoviny červených krvinek. Míra této vazby je úměrná koncentraci cukru v krvi. Tato vazba zůstává po celou dobu života červených krvinek již neměnná. Pokud je koncentrace cukru vysoká, naváže se více cukru než v normálním stavu, a tak to zůstane po celou dobu života červených krvinek. Doba života červené krvinky je 120 dní, poté je obměněna. Vyšetření tedy lékaři prozradí, jak dlouho měl pacient koncentraci cukru zvýšenou.

(mid)

Zdroj: Diabetologie, metabolismus, endokrinologie, výživa, časopis pro postgraduální vzdělávání 2007;10(4).Archiv starších novinek

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4046] Ano, ale jen u někoho.
 
[1595] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[2449] Ne.
 
[1647]
Starší ankety