Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Příštítná tělíska


Za štítnou žlázou jsou uložena většinou čtyři příštítná tělíska.

V nich jsou vytvářeny hormony, které pomáhají kontrolovat hladinu vápníku a fosforu v krvi. Příštítná tělíska jsou nezbytná pro správný růst a vývoj kostí, svůj význam však neztrácejí ani v dospělosti, kdy určují, jak budou kosti pevné.
Při potravě chudé na vápník a nízké hladině vápníku v krvi vytvářejí příštítná tělíska parathormon (PTH), který urychluje odbourávání vápníku z kostí a zvyšuje jeho koncentraci v krvi. Vápník je nezbytný pro převod nervového vzruchu i pro svalovou kontrakci.

Antagonistou PTH – tedy hormonem, který má opačné účinky než PTH – je kalcitonin, hormon produkovaný parafolikulárními buňkami štítné žlázy.

Kalcitonin snižuje hladinu vápníku v krvi, a to třemi způsoby:

  • snižuje vstřebávání vápníku z potravy ve střevech
  • snižuje činnost buněk, které uvolňují vápník z kostí
  • snižuje zpětné vstřebávání vápníku a fosforu v ledvinách

V případě, že by příštítná tělíska byla při operaci štítné žlázy nedopatřením odstraněna, nízká hladina vápníku v krvi by způsobila typické příznaky. Patří mezi ně nepravidelné bušení srdce, svalové křeče, záškuby (tiky) rukou a nohou a někdy také dýchací obtíže.

Nádor nebo chronická nemoc příštítných tělísek může způsobit zvýšenou tvorbu PTH. Vysoká hladina PTH v krvi pak vede k bolestem kostí, řídnutí kostí – osteoporóze, ledvinovým kamenům, svalové slabosti a mdlobám.

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4197] Ano, ale jen u někoho.
 
[1637] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[2693] Ne.
 
[1792]
Starší ankety