Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Aktuálně na ES


Závažná endokrinologická onemocnění se vůbec nemusí jasně projevit

Závažná endokrinologická onemocnění se vůbec nemusí jasně projevit

Většina endokrinních nemocí se v extrémních formách snadno pozná. Jejich časné projevy však mohou být velmi nenápadné a projevovat se nevýrazně. Týká se to nejen anamnézy, ale i samotných fyzikálních a laboratorních vyšetření. Správné použití a provedení endokrinologického vyšetření je tak více než důležité.

Naše tělo má totiž velkou schopnost vyrovnávat se s nedostatkem hormonů. Může se tak ale lehko stát, že v době, kdy se nemoc opravdu projeví, může být už ve velmi pokročilém stadiu. Navíc se projevy dané poruchy mohou lišit podle stupně chronicity, a v některých případech dokonce ani při těžkém hormonálním nedostatku nemusí být dostatek času k vyvinutí zřetelných projevů. Je pak na lékaři-endokrinologovi, aby zjistil, co se děje.

Endokrinologie je... 

Endokrinologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k diagnostice poruch hormonální regulace organismu. Skládá se z podrobného odběru anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření a vyšetření zobrazovacími technikami. Mělo by být prováděno internistou-endokrinologem při jakémkoliv podezření na endokrinní poruchu, v průběhu léčby i jako kontrolní vyšetření po léčbě úspěšně skončené.

Máte chuť k jídlu?

Při odebírání anamnézy, tedy souboru údajů o prodělaných nemocech pacienta, se vyšetřující lékař vždy pečlivě zeptá (kromě „klasických“ otázek na onemocnění v rodině a dřívější nemoci pacienta) zejména na:

  • případné poruchy spánku
  • příjem a vylučování tekutin
  • změny chuti k jídlu
  • výskyt zácpy nebo průjmu

Psychická zátěž

Důležité je také se lékaři svěřit s případnými psychickými změnami (například překotnost a labilnost u tyreotoxikózy) a sníženou tolerancí tepelných změn (například nemocní s hypotyreózou jsou zimomřiví, s tyreotoxikózou naopak horkokrevní).

K fyzikálnímu vyšetření patří:

  • pohled
  • poklep
  • pohmat
  • poslech

Lékař si všímá především změn na kůži, extrémní vyhublosti nebo naopak obezity s charakteristickou distribucí tělesného tuku. Vyšetření dále zahrnuje změření krevního tlaku, tělesné teploty, zvážení a zjištění výšky pacienta.

Více než laboratoř

Pečlivě získaná anamnéza a fyzikální vyšetření mohou poskytnout informace, které nelze získat laboratorními testy. I případech, kdy anamnéza a výsledky fyzikálního vyšetření situaci nevyřeší, umožní lékaři výběr vhodných laboratorních vyšetření, a tak se lze vyhnout testům zbytečným.

Hormonální vyšetření a funkční testy

Pro endokrinologii je stanovení koncentrací hormonů nepostradatelným nástrojem k diagnostice, ke zjištění vzniku a vývoje chorobných změn v těle, ke sledování léčby i k odhadu, jak se vše bude vyvíjet v budoucnu. Optimálním údajům o koncentraci hormonů v tkáni se nejvíce blíží údaje o koncentraci v nitrotělních tekutinách – v krvi, v mozkomíšním moku, plodové vodě atd. Z odebrané krve se v laboratoři stanoví hladina hormonů v krvi, hladiny hormonů lze ale stanovovat i například v moči nebo ve slinách. Stanovují se koncentrace jak volných hormonů, tak i hormonů vázaných na krevní bílkoviny. Pro stanovení se používají především imunohistochemické metody.

Funkční testy

Při funkčních testech zasahuje lékař do hormonální rovnováhy těla na jednom nebo více místech, zpravidla stimulací nebo supresí (tedy zásahem do zpětné vazby regulace vylučování hormonu) s cílem odhalit poruchu v regulaci. Důležitou formou endokrinního testu představuje i sledování hormonální veličiny v průběhu času u pacienta a porovnání s normálním nálezem.

Grafické vyšetřovací metody

Grafické vyšetřovací metody zahrnují především vyšetření pomocí EKG, EEG a různá elektromyografická vyšetření (například vyšetření reflexu Achillovy šlachy).

Zobrazovací vyšetřovací metody

Mezi zobrazovací vyšetřovací metody patří vyšetření pomocí: ultrazvuku (vyšetření štítné žlázy, nadledvin, pohlavních žláz, slinivky a příštítných tělísek), rentgenu (prosté snímky nebo snímky s kontrastní látkou – arteriografie, venografie), scintigrafických metod (s použitím radionuklidů podaných pacientovi, například při vyšetření štítné žlázy), PET (pozitronové emisní tomografie), které se používá například v endokrinologické onkologii (posouzení metastáz endokrinně aktivních nádorů).

Všechna endokrinologická vyšetření jsou nezbytně nutná ke správnému stanovení diagnózy, zvolení odpovídající léčby a průběžnému sledování vývoje nemoci a uzdravování.

(kam)

Zdroje: Stárka Luboslav, Zamrazil Václav a kol. Základy klinické endokrinologie. Greenspan Francis S., Barter John D. Základní a klinická endokrinologie. Marek Josef, Brodanová Marie. Endokrinologie.



Archiv starších novinek

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4174] Ano, ale jen u někoho.
 
[1618] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[2574] Ne.
 
[1770]
Starší ankety