Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Aktuálně na ES


Cukrovka: hořká nemoc se sladkým jménem

Cukrovka: hořká nemoc se sladkým jménem Cukrovka: hořká nemoc se sladkým jménem Zjistili vám diabetes a vy teď nevíte, co máte jíst, zda můžete cukr a jaký typ cukrovky je ten "horší" a "lepší". To všechno jsou otázky, které "novému cukrovkáři" nejspíš proběhnou hlavou při stanovení jeho diagnózy.

Diabetes mellitus (cukrovka) je onemocnění, u kterého se vyskytuje zvýšená koncentrace cukru v krvi.

Co je v těle špatně?

Příčinou diabetu I. typu je nedostatečná funkce slinivky břišní. Ta produkuje příliš málo hormonu inzulinu, který pomáhá buňkám "polknout“"jednoduchý cukr, glukózu. Bez inzulinu se glukóza hromadí v krvi a vznikají z ní jiné, pro organismus škodlivé molekuly. Tento typ cukrovky se vyskytuje u dětí a mladých lidí, řidčeji se může objevit i v pozdějším věku.

Tělo diabetika II. typu naopak sice inzulinu vyrobí relativně dost, ale organismus ho využije jen málo. Tento typ diabetu se dříve označoval jako nemoc dospělých. Čím dál častěji se ale vyskytuje i u dětí. Za vznik této nemoci může mimo jiné i špatná životospráva.

Jak poznám, že mám cukrovku?

Nejcharakterističtější příznaky této nemoci bývají velký pocit žízně a častější močení s výskytem většího množství moče. Navíc bývá takto postižený člověk unavený, může trpět nechutenstvím, ztratit na váze apod. Tyto příznaky však mohou chybět, hlavně u diabetu II. typu. Spolehlivou diagnózu vždy určí až lékař podle opakovaně zvýšené koncentrace cukru v krvi.

Co mohu čekat u lékaře, když ho navštívím s podezřením na cukrovku?

Lékař se při vyšetření bude ptát na váš životní styl. Je důležité vědět, co cukrovku vyvolalo, a upravit léčebný režim přímo vám "na tělo". Připravte se na to, že vám bude opakovaně odebírána krev ke stanovení nejen hladiny cukru v krvi, ale i mnoha dalších ukazatelů vašeho zdravotního stavu. Na vyšetření nezapomeňte donést moč.

Podezření se potvrdilo. Mám diabetes. Co přijde teď?

Záleží hodně na tom, zda máte diabetes typu I., nebo II.

I. typ

Nemocný se musí naučit aplikovat si inzulin. Začíná se s injekcemi s krátkodobým účinkem několikrát denně, později se – hlavně noční dávky – nahrazují jednou injekcí dlouhodobě působícího inzulinu. Krátkodobě působící inzulin se přidává při každém hlavním jídle. Děti bývají první dny po zjištění diabetu hospitalizovány.

II. typ

Zpočátku je možné vyzkoušet dietní opatření. Pokud se ale stav nejpozději do tří měsíců neupraví, je nutné začít užívat léky. Teprve když jeden prášek nezabere, má se přidat další lék nebo případně injekce inzulinu. Vhodná doporučení ale stanoví vždy ošetřující lékař.

U obou typů hraje velkou roli spolupráce pacientů.

Podle typu diabetu a jeho závažnosti může jít o následující opatření:

  • úprava životního stylu (přestat kouřit, zvýšit přiměřeně fyzickou aktivitu, dodržovat dietu a pravidelnost ve stravování)
  • pravidelné měření glykemie (koncentrace cukru glukózy v krvi)
  • dodržování dávkování léků
  • pravidelné kontroly u lékaře

Zlepšení každého onemocnění vyžaduje dodržování určitých zásad a omezení. Jen tak ale lze dostat nemoc pod kontrolu a zabránit jejímu zhoršování.

(hul)

Zdroje:
1. Standardy péče o diabetes mellitus 1. typu. Diabetologie metabolismus endokrinologie výživa 2007;10:185–188.
2. Standardy péče o diabetes mellitus 2. typu. Diabetologie metabolismus endokrinologie výživa 2007;10:191–198.



Archiv starších novinek

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[4190] Ano, ale jen u někoho.
 
[1631] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[2587] Ne.
 
[1785]
Starší ankety