Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Novinky


Jaká je souvislost mezi metabolismem cukrů a růstovým hormonem?

Jaká je souvislost mezi metabolismem cukrů a růstovým hormonem?

Metabolický účinek růstového hormonu se projevuje přímo i nepřímo. Kromě toho ovlivňuje růstový hormon také citlivost některých tkání na hormon, který je v našem těle zodpovědný za snižování hladiny cukru v krvi, inzulin.

Cukr v rovnováze

Normální hladina krevního cukru, glukózy, je v těle udržována jednak jeho produkcí (v játrech a ledvinách), jednak jeho využitím v periferních tkáních (játrech, kosterních svalech, ledvinách a tukové tkáni). Hlavním regulátorem rovnováhy cukru v krvi je již zmíněný inzulin, který vytváří slinivka břišní. Po jídle inzulin podporuje využití glukózy periferními tkáněmi a brzdí její tvorbu a tím napomáhá tomu, aby v krvi nebyla příliš vysoká hladina glukózy.

Role růstového hormonu

Studie zkoumající účinek růstového hormonu na metabolismus glukózy ukázaly, že růstový hormon stimuluje tvorbu cukru v organismu. Z dřívějších výzkumů vyplynulo, že růstový hormon také snižuje příjem glukózy v tukové tkáni a přispívá k necitlivosti tkání na inzulin (inzulinové rezistenci). Po podání růstového hormonu se může objevit příliš vysoké množství inzulinu v krvi, které vědci dříve vysvětlovali právě jako reakci na zvýšenou necitlivost tkání k inzulinu. Novější studie však přinesla i další zjištění – růstový hormon přímo podporuje vylučování inzulinu.

Je léčba bezpečná?

V dnešní době se při terapii růstovým hormonem velmi dbá na přesné dávkování, aby nedocházelo k nežádoucím účinkům, které se hojně objevovaly dříve. Lidem léčeným tímto hormonem tak ani při dlouhodobém podávání nehrozí zhoršení inzulinové rezistence. U dospělých navíc dochází ke snižování množství tělesného tuku.

(hah)

 

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5642081/Archiv starších novinek

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete:

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[3135] Ano, ale jen u někoho.
 
[1204] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[1338] Ne.
 
[1278]
Starší ankety