Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Novinky


Následky mozkové obrny mírní růstový hormon

Následky mozkové obrny mírní růstový hormon

Nejen porucha hybnosti

Dětská mozková obrna je nemoc způsobená narušením normálního vývoje mozku v děloze nebo krátce po narození. Nejvíce bývá postižena část mozku, která je odpovědná za hybnost. K pohybovým symptomům se však často přidávají poruchy poznávání a chování, problémy s komunikací nebo epilepsie. Často bývá přidružena také porucha růstu a špatná tvorba kostní hmoty (osteopenie). Obojí souvisí s nedostatečnou produkcí růstového hormonu a dalších látek, které s ním souvisí.

Co nabízí medicína

Dětská mozková obrna je komplexní nemoc, a vyžaduje proto celistvou a dlouhodobou terapii. V čem spočívá?

1. Komplexní rehabilitace

  • Fyzioterapie skrze cílené cviky umožňuje maximalizovat silové, balanční a celkové pohybové schopnosti. Na jedné straně může zabezpečit zlepšení motoriky, na druhé zabránit svalové ztuhlosti.  
  • Ergoterapie se zaměřuje na podporu zdraví a celkové pohody jedince prostřednictvím zaměstnávání. Primárním cílem ergoterapie je umožnit lidem účastnit se každodenních aktivit. 
  • Logopedie v závislosti na stupni poškození svalů obličeje pracuje se schopností vyjadřování. V případě velkých obtíží s mluvením je možné využívat různých pomůcek pro ulehčení komunikace.  

2. Medikace

  • Pomocí medikace se doplňuje hladina růstového hormonu.
  • Lokální nebo celotělové podávání látek působících relaxačně na sval ulehčuje od svalové ztuhlosti.

3. Chirurgické řešení

  • V případě potřeby lze kostní a svalové deformity napravovat operačně.

Hormon, který nesmí chybět 

Podle studie španělských autorů trpělo až 70 % jimi pozorovaných dětí s dětskou mozkovou obrnou nedostatečnou produkcí růstového hormonu. Podávání tohoto hormonu u nich mělo za následek zrychlení růstu a zlepšení kostní hustoty. Jedná se o celkem předvídatelné benefity této léčby, dlouho se ale vedla diskuse, jestli toto zlepšení pomáhá pacientům, které trápí i další vážné neurologické problémy. Vliv na růst však není jediným efektem, který růstový hormon má.

  • Působí také na mozek – spolu s dalšími hormony zvyšuje jeho plasticitu –, pomáhá přežívání a vzniku nových buněk.
  • S nedostatkem růstového hormonu souvisejí i některé mentální poruchy, jako snížená inteligence, poruchy paměti nebo horší reakční časy, dodáváním tohoto hormonu proto může dojít ke zlepšení i v těchto oblastech. 

(mpr)

Zdroje:

Devesa, J., & Casteleiro, N. (2010). Growth hormone deficiency and cerebral palsy. Therapeutics and Clinical Risk Management, 6, 413–418. https://doi.org/10.2147/TCRM.S12312

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cerebral-palsy/diagnosis-treatment/drc-20354005Archiv starších novinek

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete:

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[3023] Ano, ale jen u někoho.
 
[1151] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[1290] Ne.
 
[1232]
Starší ankety