Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Novinky


Nenechte dítě trpět nedostatkem somatotropinu

Nenechte dítě trpět nedostatkem somatotropinu

Terapie, která funguje

Substituční léčba je dlouhodobá a představuje v současné době jediné možné řešení, jak zvýšit hladinu růstového hormonu v těle. Jaká má pozitiva?

  1. Aplikaci lze provádět z domova. Hormon se podává injekčně do podkoží drobnou jehlou, a to téměř bezbolestně. Pokud se vám při pomyšlení na stříkačku s jehlou dělá špatně, nemusíte mít v tomto případě strach. Stačí trocha šikovnosti a po zaškolení zjistíte, že to zvládnete i vy.
  2. Jednou denně stačí. Léčba je sice dlouhodobá, ale injekce se aplikuje ve většině případů jedenkrát denně. To umožňuje dítěti žít běžný život – terapie jej nijak neomezuje v jeho každodenních činnostech.
  3. Léčba je hrazena. Terapie, pokud je navržená lékařem, je v naší zemi placena z veřejného zdravotního pojištění. Nemusíte se proto obávat, že byste nebyli schopni pokrýt případné výdaje.

Bez hormonu tělo trpí

Růstový hormon ovlivňuje správnou funkci metabolismu, tedy látkové přeměny. Ta bývá u neléčených dětí zpomalena. Poměr tuků v těle se zvyšuje a dítě nabírá na váze. V souvislosti s tím dochází ke zvýšení hladiny cholesterolu, což je častou příčinou cévních onemocnění. V důsledku nedostatečně rychlého metabolismu se u dítěte tvoří nové bílkoviny pomaleji než u zdravých jedinců. To znamená, že nedochází k dostatečnému pokrytí požadavků těla a svalová tkáň ubývá. Dalšími problémy jsou pak zpožděná sexuální zralost a řídnutí kostí.

Čas nic nevyřeší

Jestliže máte pochybnosti o rychlosti růstu svého potomka, svěřte se dětskému lékaři, ke kterému dítě chodí na preventivní prohlídky. Odešle vás se žádankou do endokrinologické poradny, kde se vám bude věnovat odborník na tuto problematiku. Zanedbání léčby neznamená pouze nedostatečný vzrůst, ale málo růstového hormonu může dítěti přinést i určitá zdravotní rizika.

(žij)

Zdroj: https://lowtmedicalclinic.com/human-growth-hormoneArchiv starších novinek

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete:

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[2731] Ano, ale jen u někoho.
 
[1101] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[1246] Ne.
 
[1195]
Starší ankety