Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Novinky


Růstový hormon – po onkologické léčbě může chybět!

Růstový hormon – po onkologické léčbě může chybět!

Velmi důležitý hormon

Endokrinní systém zahrnuje několik žláz, z nichž nejvýše jsou postavené hypotalamus a hypofýza (podvěsek mozkový), produkující růstový hormon. Ten je v kombinaci s hormony štítné žlázy, pohybem a výživou zodpovědný za růst dětí. Také však ovlivňuje:

  • hladinu cukru v krvi,
  • vývoj zubů a kostí,
  • funkce srdce a cév,
  • využití tuku organismem,
  • tvorbu svalů,
  • centra pro náladu a emoce v mozku.

V dospělosti jeho produkce ve snížené míře pokračuje. Nedostatek růstového hormonu se může objevit po onkologické léčbě i nezávisle na ní.

Když chybí 

Pokud růstového hormonu není v organismu dostatek, dochází k výraznému zpomalení růstu. Děti jsou obvykle menší, nevyrostou víc než 5 cm za rok a vypadají mladší než jejich vrstevníci. U dospělých se objevuje řídnutí kostí, svalová slabost, zvýšený cholesterol nebo nárůst tělesného tuku. Pociťují také únavu, úzkost a pesimismus. K faktorům, které mohou množství růstového hormonu negativně ovlivňovat, patří: 

  • léčba rakoviny v dětském věku před dosažením výšky dospělého člověka,
  • ozáření hlavy nebo mozku,
  • celotělové ozáření, 
  • operace mozku, zejména v blízkosti hypofýzy.

Doporučený screening

Všechny děti, které prodělaly onkologickou léčbu, by měly každoročně chodit na prohlídky. Lékaři zjišťují jejich výšku a hmotnost, výživu a celkové prospívání. Ty děti, kterých se týkají uvedené rizikové faktory, by měly být kontrolovány po 6 měsících až do doby ukončení růstu. Je také vhodné zvážit jiné možné příčiny růstových problémů, například sníženou funkci štítné žlázy. Při podezření na deficit růstového hormonu bude dítě pravděpodobně odesláno k odborníkovi na hormonální onemocnění, tedy endokrinologovi. Ten může provést více specifických testů k určení správné diagnózy.

Účinná náhrada 

Pokud hypofýza netvoří vlastní růstový hormon, léčba spočívá v jeho doplnění či nahrazení. Syntetický hormon se aplikuje injekčně zpravidla po dobu několika let. A to až do doby, dokud dotyčná osoba nedosáhne přiměřené nebo maximální možné výšky. 

(mir)

Zdroj: https://www.childrensoncologygroup.org/index.php/hormonesandreproduction/growthhormonedeficiencyArchiv starších novinek

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete:

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[2665] Ano, ale jen u někoho.
 
[1059] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[1207] Ne.
 
[1157]
Starší ankety