Ostatní medicínská témata:

hledat uLékaře.cz
 
 

Novinky


Malý vzrůst dítěte: co nejrychleji začněte hledat příčinu!

Malý vzrůst dítěte: co nejrychleji začněte hledat příčinu!

Geny, nebo nemoc? 

Do skupiny malých, ale zdravých dětí patří ty s takzvaně familiárním malým vzrůstem. Jsou to děti malé, avšak jejich výška plně odpovídá předpovědi vycházející z výšky obou rodičů. Mohou však mezi nimi být i takové, které po rodičích zdědily mutaci vedoucí k nedostatku růstového hormonu. Proto nemusí vždy platit, že jde o jedince v tomto ohledu zdravé. U dětí s tzv. konstitučním opožděním růstu a puberty nalézají pediatři opožděné zrání kostí, podle kterého se určuje biologický (nikoliv kalendářní) věk. Tyto děti jsou sice menšího vzrůstu, ale jejich výška odpovídá biologickému věku. Než dospějí, obvykle dorostou do výšky, kterou lze odhadnout z výšky jejich rodičů.

V čem může být problém 

Existuje celá řada chorob, jejichž přítomnost se nepříznivě odrazí v rychlosti růstu i konečné výšce daného jedince. Mezi možné příčiny nízkého vzrůstu, který neodpovídá věku, patří:

  • hormonální poruchy (špatná funkce štítné žlázy, nedostatek růstového hormonu, nadbytek glukokortikoidů, předčasná puberta apod.),
  • vrozené chromozomální vady (Turnerův syndrom, Praderův–Williho syndrom),
  • chronické onemocnění ledvin, srdce, trávicího traktu a dalších orgánů,
  • zanedbávání a zneužívání dítěte,
  • porucha růstu navazující na intrauterinní růstovou retardaci (dítě se narodí na svůj věk malé a své vrstevníky již nedostihne).

Včasné rozpoznání poruchy růstu a její příčiny je důležitým úkolem pediatrů. Řada onemocnění či stavů, které k těmto potížím vedou, je totiž dobře léčitelná, a děti tak mohou dosáhnout běžné výšky.

(veri)

Zdroj:
http://kidshealth.org

GEN-2016.01.015Archiv starších novinek

 
Poradna lékaře

Pokud máte otázky týkající se endokrinního systému, můžete vstoupit do virtuálního kontaktu s lékařem v některé z našich tématicky zaměřených poraden.

Vstupte do poradny

Centra

Hledáte pomoc? Podívejte se, kde ji najdete:

 
Anketa Ovlivňuje kouření negativně zdraví člověka? Ano, každého člověka.
 
[2649] Ano, ale jen u někoho.
 
[1049] Záleží na počtu vykouřených cigaret..
 
[1200] Ne.
 
[918]
Starší ankety